Food Academy

SPORCU BESLENMESİ

Sporcu Beslenmesi

 

Beslenme; Aktif kişilerin ve sporcuların egzersize hazırlanmasının önemli bir parçasıdır.

Sporcu beslenmesi, sporcuların yaptıkları spora göre hem antrenman hem de atletik performanslarının geliştirilmesi için hazırlanmış özel bir beslenme programıdır.

İster yürüyün, pilates yapın, ister fitness yapın, ister maraton koşun… Hangi sporu yaparsanız yapın, spor yapanların sağlığını korumak, dayanıklılığı artırmak, iyi bir konsantrasyon ve dikkat becerisine sahip olmak, iyi bir konsantrasyon ve dikkat becerisine sahip olmak için sağlıklı beslenmelisiniz. spordan maksimum fayda.

Sporcu beslenmesi nasıl olmalıdır?

Sporcu uygun yaşam tarzı ve uygun antrenman eşliğinde sağlıklı beslendiğinde performansı olumlu yönde artar.

Kişinin beslenmesini etkileyen faktörler arasında kişinin fiziksel aktivite durumu da önemlidir. Sporun türü, süresi ve sıklığı da aktif spor yaşamı olan kişilerin diyet ve beslenme ihtiyaçlarını etkiler.

Sporcunun aldığı sıvı ve makro besinlerin cinsine, miktarına ve süresine önem verir. Ayrıca vitamin, mineral ve ek takviyelerin nasıl ve ne kadar kullanılması gerektiğini belirler.

Enerji ve besin gereksinimleri yaşa, cinsiyete, kiloya, boy, spor branşına ve sıklığına göre değişmektedir.

Yaptığınız spor ne olursa olsun, yaptığınız spora göre bir beslenme programı uygulamalısınız.

Sporcu için beslenme neden önemlidir?

Beslenme ihtiyaçları, sporcunun yaşı, fiziksel yeteneği, oynadığı sahadaki rekabet düzeyi, çevre, müsabakanın süresi, maçlar arasındaki süre ve diğer birçok faktör tarafından belirlenir.

• Spor ne olursa olsun, o sporda veya aktivitede daha iyi performans gösterirsiniz.

• Yaralanmaları önler, konsantrasyonunuz artar.

• Antrenmandan sonra daha az yorgun hissedeceksiniz.

Doğru beslenme; Enerji dengesini sağlayarak vücut ağırlığı yönetimini ve vücudun fonksiyonlarını en uygun şekilde sürdürmesini sağlar.

Yiyeceklerle yeterince enerji alırsanız daha aktif olabilirsiniz ve yeterli protein alırsanız kas kütlenizi koruyabilirsiniz.

 

  • 25 Oct 2021
  • By: editor