Food Academy

Glutensiz Beslenme

Glutensiz beslenme kesin bir kilo verme diyet sistemi değildir. Bu diyet daha çok bazı hastalıkların tedavisinde kullanılır.
Gluten; buğday, arpa, çavdar gibi tahılların bileşiminde bulunan bir çeşit proteindir. Bazılarımızda bu protein vücutta kullanılamaz. Alındığında karın ağrısı, ishal, şişkinlik, kaşıntı, zihinsel bulanıklık, yorgunluk gibi problemlere yol açabilmektedir. Buna sebep olan, gluten duyarlılığı/hassasiyeti veya çölyak hastalığıdır. Bu hastalığın tedavisi gluteni beslenmeden çıkartmaktır. Glutensiz diyet de bu hastalar için uygulanan bir yöntemdir. Çölyak hastalığında barsaklarda duvarlarında villus adını verdiğimiz çıkıntılar kaybolur ve duvar girintili çıkıntılı olması gerekirken dümdüz bir hala bürünür. Bu çıkıntılar bazı vitamin ve minerallerin emilmesini böylece vüvutta kullanlmasını sağlamaktadır. Dolayısı ile bu çıkıntıların kaybolmasına neden olan gluten proteini beslenmeden çıkartılmaz ise başka vitamin mineral eksiklikleri görülebilmekte ve başka sağlık problemleri de tetiklenmektedir. Glutensiz diyet tedavisine devam edildiği takdirde bu çıkıntılar yeniden oluşabilmekte ve bu duyarlılık yenilebilmektedir.
Glutensiz diyet, çölyak hastalığı, gluten duyarlılığı dışında nörolojik hastalıklarda (ataksi, periferal nöropati, miyopati, ensefelopati, nöbetler, MS (multiple skleroz)) da glutensiz diyet bir tedavi seçeneği olarak kullanılabilmektedir. Bunlar dışında haşimato tiroid,irritabl bağırsak senderomu (ıbs) gibi hastalıklar da da gluten proteini diyetten çıkarılarak beslenme tedavisi uygulanabilir.
Glutensiz Diyet Zayıflamayı Sağlar Mı?
Glutensiz diyetin temelinde baştada bahsettiğimiz gibi gluten içeren besinlerin beslenmeden çıkarılması yer almaktadır. Bu besinler içeirindeki başlıca besin buğday unu kullanılarak yapılan ekmeklerdir. Toplum olarak beslenmemizin %80’ini tahıllardan sağladığımız ve kişi başı yıllık ekmek tüketimimizin 150 kilo olduğunu göz önünü alırsak, glutensiz diyet uygulaması ile ciddi bir kalori kısıtlaması yapılmış olacağını çok net görebiliriz. Dolayısı ile glutensiz diyet yaparak zayıflayan bireyler kalori kısıtlması yani az enerji almaları sayesinde zayıflamaktadırlar. Ancak yukarıda bahsi geçen sağlık problemleri yok ise kilo vermek için çok daha dengeli sistemler tercih edilmelidir.
GLUTENSİZ MENÜ ÖRNEĞİ
Kahvaltı

-1-2 orta boy yumurta ile yapılmış peynirli omlet, maydanozlu zeytinyağlı közlenmiş biber
Öğle Yemeği
zeytinyağlı taze fasülye ,cacık, küçük kase meyve salatası, karabuğday ekmeği
Akşam Yemeği
-Izgara somon, ıspanak sote, fırın patates
Ara Öğün Seçenekleri
-Kara buğday unu veya glutensiz undan kraker, ayran
-Meyve + kefir smoothie

 

  • 18 Oct 2020
  • By: Dyt. Aslihan Altuntaş